021-44614691

معرفی دستگاه توزین مولتی هد (Multihead Weigher)

Image result for Multihead weigher

دستگاه توزین مولتی هد اولین بار توسط شرکت ژاپنی ایشیدا (Ishida) برای استفاده در صنعت بسته بندی صنایع غذایی معرفی گردید. امروزه این دستگاه ها به واسطه ی سرعت و دقت بالای خود در پیمانه کردن مواد برای بسته بندی به صورت گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و روز به روز به میزان استقبال از این دستگاه ها در برابر انواع قدیمی توزین (توزینهای ویبراتوری یا حجمی) افزوده می گردد. 

دستگاه مولتی هد می تواند با انواع دستگاههای بسته بندی از قبیل دستگاه های بسته بندی عمودی که در صنعت از آنها با نام دستگاه های پرکن نیز یاد می شود و یا دستگاه های بسته بندی افقی به کار گرفته شود.

 

ادامه مطلب: معرفی دستگاه توزین مولتی هد (Multihead Weigher)

اشکال مختلف پاکتهای بسته بندی

دستگاه های بسته بندی عمودی که از آنها با نام دستگاه های پرکن یا "فرم فیل سیل" یا Vertical Form Fill Seal Machines یاد می شود، به منظور بسته بندی انواع مواد پودری گرانولی و مایعات مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که از نام این دستگاه ها مشخص است اولین وظیفه ی آنها شکل دهی به بسته ی مورد نظر می باشد. برای این منظور اصلی ترین جزء این دستگاه یقه ای نام دارد که وظیفه ی ایجاد شکل کلی بسته را بر عهده دارد. همچنین انواع لبه ها برای ایجاد خطوط روی بسته می توانند به کار گرفته شوند. ضمن اینکه از اتوهای فلزی که دمای آنها توسط المنتهای دمایی و سنسورهای دقیق مورد کنترل قرار دارند برای اتو کردن لبه های مختلف بسته ها استفاده می شود. این اتوها می توانند افقی عمودی و یا حتی مورب باشند. 

ادامه مطلب: اشکال مختلف پاکتهای بسته بندی

انتخاب فیدر (خوراک‌ده) مناسب

در صنایع مختلف از فیدرها به عنوان کنترل کننده جریان مواد خام برای تولید مواد نهایی استفاده می‌نمایند. از این میان می‌توان صنایع فرآوری مواد شیمیایی، صنایع نفتی، صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی، پلاستیک و پلیمر، کاغذ و خمیر کاغذ، صنایع تولید رنگ و رنگدانه، صابون و شوینده ها و صنایع کود و مواد شیمیایی کشاورزی را نام برد.

طبیعتاً رفتار مواد مختلف (مانند پودرها، پلت‌ها، پرک و تراشه‌ها، گرانول، دانه‌ها و فیبرها) بر اساس خواص فیزیکی، شیمایی و سیالیت مواد متفاوت می‌باشد. از این میان تاثیرگذاری اندازه و شکل ذرات، چگالی ماده، قابلیت فشرده شدن ماده، چسبندگی ماده و مقدار رطوبت، روغن و یا چربی مواد بر روی خوراک‌دهی مواد تاثیر ویژه دارد که بسته به این رفتار، راه‌حل‌های متتوعی جهت خوراک‌دهی (یا فید) مواد وجود دارد. با توجه به سال‌ها تجربه‌ اندوخته شده در فید کردن انواع مواد مختلف با فیدرهای تولیدی شرکت بهپو فناوری نوین، در ادامه دسته‌بندی و خوراک‌ده مناسب مواد پرکاربرد آورده شده است.

 

ادامه مطلب: انتخاب فیدر (خوراک‌ده) مناسب

جنبه های مهندسی اکستروژن

 

دو دسته فاکتور وجود دارند که در فرایند پخت اکستروژن نقش کلیدی دارند: فاکتورهایی که به نوع مواد فراوری شده بستگی دارند و فاکتورهایی که از مشخصات فنی و عملیاتی اکستروژن استخراج می­گردد. مهمترین فاکتورها در دسته اول رطوبت، ویسکوزیته و ترکیب شیمیایی مواد خام هستند. در دسته دوم نسبت تراکم و چیدمان مارپیچ، سرعت دورانی مارپیچ، دمای فرایند و دامنه تغییرات فشار اعمالی به برل مهمترین فاکتورها هستند. فاکتورهای قابل تنظیم عبارتند از شدت جریان، دمای فرایند و اندازه سوراخ­های قالب. همه این فاکتورها دارای همبستگی مثبت با یکدیگر بوده و اثرات مهم روی کیفیت محصول اکستروژن دارند. 

 نویسنده: محمد اکبر

 

 

ادامه مطلب: جنبه های مهندسی اکستروژن

برل های دو فلزی

در فرآیند اکستروژن، به ویژه در اکسترودهای با نسبت طول به قطر و فشار کاری بالا، اکسترود مواد همراه با سایش در اسکرو (ماردون) و سیلندر (برل) دستگاه می باشد. این شرایط برای مواد با خورندگی بالا شدیدتر بوده و علاوه بر سایش سبب خوردگی ماردون و سیلندر دستگاه می گردد. از طرفی لزوم دقت ابعادی در سیلندر و ماردون برای رسیدن به کیفیت مطلوب مواد خروجی، اهمیت این قطعات را دو چندان نموده است. به منظور برطرف کردن این مشکل، شرکت های تولید کننده اکسترودر، تحقیقات گسترده ای در زمینه خواص مواد مختلف جهت مقاوم سازی قطعات در برابر سایش و خوردگی نموده اند. این امر منجر به استفاده از رنج وسیعی از مواد مختلف در تولید سیلندرهای اکستروژن شده است. اگرچه این امر تا میزان زیادی مشکل سایش و خوردگی سیلندر را حل نموده و باعث افزایش عمر سیلندر می شود، اما هزینه بالای این مواد عملا توجیه اقتصادی استفاده از این سیلندرها را از بین می برد. به منظور ایجاد توجیه اقتصادی، شرکت های مختلف اقدام به عرضه سیلندرهای دوفلزی دارای بوش داخلی (لینر دار) نموده اند. 

ادامه مطلب: برل های دو فلزی